13.století, Francie. Západní Evropou cloumá stavební horečka. Být zedníkem, kameníkem či sochařem patřilo k váženým profesím. Ti nejtalentovanější a nejpracovitější se stávali staviteli katedrál, odvážně budovaných chrámů, které dodnes poutají pozornost.

Gotická katedrála v Chartres nedaleko Paříže se pyšně tyčí nad řekou Eure. Aby ne, je vyšší než Notre-Dame, vlastně patří k nejvyšším svého druhu! Navíc je v ní ukrytý úchvatný labyrint. Černo-bílá kachlová stezka vsazená do podlahy hlavní chrámové lodi o průměru 12 metrů. Vede poutníka svými zákoutími, chvíli přímo ke středu, chvíli zpět k obvodu. Zkrátka labyrint.

Každý pátek, kdy bývá labyrint v Chartres zpřístupněn, do něj vstupují desítky poutníků. Mnozí věří, že kdo bludištěm projde bos, povznese se na vyšší duchovní, tělesnou či intelektuální úroveň, jiní v něm spatřují magický obrazec, kde labyrint představuje hmotný svět a světlo přicházející z nádherného vitrážového okna, něco, co můžeme nazvat nadpozemskou silou.

Rok 2011, Česká republika. Parta nadšených a ambiciózních lidí se rozhodla překlopit fungující projekt ve firmu. Spolupracující agentura jim ne náhodou nabídne logo, které má v sobě grafický otisk labyrintu v Chartres. A tak se propojuje poselství gotické katedrály s hodnotami a filozofií lidí, kteří právě vyrážejí na cestu ke své další profesní etapě. Chtějí také vybudovat katedrálu …

Vzniká firma Art of Change. A ještě je třeba udělat jeden zásadní krok. Vidět labyrint v Chartres na vlastní oči! A tak v září 2012 sedají do auta, aby o několik hodin poté konečně vstoupili do katedrály a přidali se k těm poutníkům, kteří chtějí rovněž ochutnat mystérium tohoto místa.

Poutník je vyzván, aby předtím, než opravdu udělá své první kroky po kachlové stezce labyrintu, nejprve zklidnil svoji mysl a obešel dokola ozubené kolo, které obepíná celý labyrint. Pak je připraven vejít do útrob labyrintu a nechat se vést jeho tajemstvím a jednoduchostí zároveň. Jednou je blízko středu, jindy se na dlouhé chvíle vzdálí a cíl jakoby zmizí a zdá se obtížně dosažitelný. Kdo vytrvá a najde v sobě trpělivost a odhodlání, dojde jistě do cíle.

Moudrost labyrintu zní: „Cesta bývá delší, než ji čekáte.“

V labyrintu jste v neustálém pohybu, někdy se na chvíli zastavíte, občas zaváháte, zda jste na správné cestě… Zkratky neexistují, vždy je třeba projít labyrintem. Rychlá a zázračná řešení neexistují. Existuje cesta a tempo, které si zvolíte, abyste došli k vytyčenému cíli.

Stejně tak to platí i v naší práci: jedno školení jednotlivce či tým nezmění. Postupná cesta labyrintem je klíčem k umění změny.

My v Art of Change jsme tu proto, abychom:

Jak toho dosahujeme: